Pogledajte sve projekte koje smo do sada realizirali.

2025

Kartemija je projekt koji nadograđuje prethodni sufinancirani projekt Ministarstva znanosti i obrazovanja, tijekom kojeg je razvijen prototip kartaške igre za učenje kemije. U ovom projektu, udruga Jedna Mladost finalizira proizvod, uključujući dizajn ambalaže, pronalazak dobavljača za print, distribucijske kanale i promociju. Osim završetka prototipa, cilj je razviti jednostavniju verziju igre koja će biti primjerenija mlađim uzrastima, ali će je moći igrati sve dobne skupine. Ova verzija će pomoći djeci u savladavanju osnova kemije u nižim razredima osnovne škole.


Level Up Dalmacija je osmomjesečni projekt koji će unaprijediti vještine učitelja i učenika diljem Dalmacije u pet STEM povezanih tema. Projekt koordinira Udruga LOOP uz podršku partnerskog kluba mladih Jedna Mladost. Šest učitelja i najmanje 42 djece će proći kroz razne edukacije, koje će im pružiti nove ili poboljšane vještine koje mogu primijeniti u svojim školama ili čak koristiti u budućnosti. Projekt je sufinanciran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO).


2024

Spot the Diversity je dio KA3 European Youth Together. Promiče uključivost i raznolikost među balkanskom mladeži te potiče održivi način razmišljanja u sektoru za mlade. Razvija digitalne vještine i svijest o uključivosti, multikulturalizmu, građanskom angažmanu i ekološkoj odgovornosti. Kroz šest radnih paketa održat će se okrugli stolovi i tečaj grafičkog dizajna za 50 mladih u 5 zemalja. Glavni rezultat je edukativna kartaška igra, implementirana kroz nacionalne turnire, EU prvenstvo u Grčkoj i globalnu kampanju. Posjetite web stranicu projekta ovdje


U sklopu Erasmus+ KA1 razmjene mladih uspjeli smo pozvati naše finske prijatelje u Split! Odlučili smo organizirati smještaj kod obitelji kako bismo imali više sredstava za izlete. Glavna tema tjedna bila je EU strategija za mlade i kako možemo poboljšati naše lokalne zajednice. Posjetili smo Hvar na povijesnom izletu, išli na rafting na Cetini, igrali picigin, sudjelovali u šetnji Splitom, obišli Poljud, igrali košarku, organizirali piknik, išli na koncert ABBA-e i odlično jeli! Sada nam preostaje čekati kada će biti naša sljedeća razmjena 🙁


Projekt “Animacija, inkluzija i Split – tečaj za početnike” sufinanciran od strane Grada Splita odvija se u tri faze. U prvoj fazi promovira se tečaj putem društvenih mreža i besplatne probne radionice. Druga faza uključuje šest tjedana edukacije za 12 mladih do 18 godina, tijekom kojih će učiti o animaciji, dizajnu likova, društvenoj uključenosti, STEM-u i stvaranju animacija koristeći Split kao inspiraciju. U trećoj fazi, polaznici stvaraju animacije koje se promoviraju online i na završnom događaju. Projekt potiče kreativnost, socijalnu osjetljivost i obrazovanje.


Projekt “Dvije strane kamere” sufinanciran od strane Ministarstva kulture podijeljen je u tri faze. U prvoj fazi, od siječnja do svibnja 2024., održat će se dvije radionice za mlade od 12 do 17 godina, “Postani YouTuber” i “Izrada kratkih filmova”, kroz 10 radionica koje će pokriti osnove snimanja, montaže i korištenja opreme. U drugoj fazi, sudionici će sudjelovati u filmskoj školi koja će trajati 10 tjedana, s fokusom na povijest filma, analizu, pisanje scenarija i praktičnu primjenu filmskih vještina kroz izradu dvaju dokumentaraca. U trećoj fazi, na kraju godine, održat će se premijera tih dokumentaraca uz poziv svim članovima, obiteljima i partnerima iz kulturnog sektora u Splitu. Projekt ima cilj razviti filmske vještine mladih te im pružiti platformu za kreativni izraz.


Projekt “Dizajn proizvoda” sufinanciran od strane Ministarstva kulture podijeljen je u dvije faze. U prvoj fazi, od siječnja do svibnja 2024., sudionici će učiti o alatu Figma kroz radionice koje uključuju osnovnu navigaciju, dizajnerske pojmove i izradu prototipova. Druga faza započinje u rujnu 2024., kada će grupa “Mladi Poduzetnici” istraživati tržište i razvijati ideje za robu koju će dizajnirati sudionici Figma tečaja. Zajedno će razvijati dizajn proizvoda kroz zajedničke radionice, a završni događaj u prosincu 2024. će prikazati njihove rezultate. Projekt ima cilj povezati dizajn i poduzetništvo te osnažiti mlade ljude u kreativnim i poslovnim vještinama.


Cyan je festival vizualne kulture koji okuplja kreativce u srcu dalmatinske obale, Splitu. Ove godine festival se održao od 10. do 12. listopada u Splitu.

Festival je okupio različite međunarodne govornike iz područja vizualne kulture (grafički dizajn, fotografija, ilustracija, tipografija, arhitektura, putokaz, film…). Ovo je idealna prilika za profesionalce i one koji to žele postati da prošire svoja znanja i povežu se sa stručnjacima iz različitih područja vizualne kulture. Više o festivalu pogledajte na linku .

Festival je dijelom bio sufinanciran od strane Splitsko-Dalmatinske županije.

2023

Kao dio KA1 Youth Exchange programa pod nazivom TRAKTORI, otišli smo u Piispalu u Finskoj kako bismo uživali u zimskim sportovima poput skijanja i hokeja na ledu, te naučili o vrijednostima EU i strategiji EU za mlade. Hodali smo po zaleđenom jezeru, uživali u sauni, uronili u ledenu vodu, plivali, išli u teretanu, pečili kobasice na roštilju, upoznali Kineze talijanskog podrijetla, izrađivali nakit, igrali se s kozama, učili kako se penjati, igrali stolni tenis, isprobavali snježne cipele, pucali iz puške i gađali lukom i strijelom. Baš tipične aktivnosti u finskom centru za mlade. Razvili smo prijateljstva s Fincima i nadamo se da ćemo ih jednog dana pozvati u Hrvatsku.


InterSTEM, projekt financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO), ima za cilj razviti edukativnu kartašku igru koja kombinira STEM obrazovanje i kreativnost za djecu osnovnoškolske i srednjoškolske dobi. Projekt uključuje istraživanje postojećih edukativnih igara, testiranje i analizu njihovih elemenata, te dizajn i digitalizaciju novih karata uz sudjelovanje djece i stručnjaka. Aktivnosti uključuju radionice, fokus grupe, i izradu prototipa koji će se testirati na STEM festivalu u svibnju 2024. Festival će pružiti priliku mladima da sudjeluju u STEM radionicama i isprobaju razvijenu igru. Povratne informacije s testiranja integrirat će se u završnu verziju igre, promovirajući inovativne pristupe učenju kroz igru.


Projekt “Log Off Saturday – Zdravlje,” financiran od Grada Splita, promovirao je brigu o fizičkom i mentalnom zdravlju tinejdžera kroz kreativne i edukativne radionice. Aktivnosti su uključivale prvu pomoć, meditacijsko slikanje za istraživanje emocija, edukaciju o zdravstvenim rizicima tehnologije, i opuštanje kroz izradu keramike. Fokus je bio na poticanju kreativnosti i svjesnosti o zdravlju u opuštenom okruženju. Sudionici su također snimali kratke videozapise o iskustvima s radionica kako bi potaknuli svoje vršnjake na brigu o vlastitom zdravlju. Svi materijali objavljeni su na društvenim mrežama udruge Jedna Mladost.


Projekt “Zelena kemija,” financiran od Grada Splita, spojio je znanost, kreativnost i održivost kroz tri aktivnosti. Djeca su istraživala mikrosvijet digitalnim mikroskopom i snimala videozapise, izrađivala nakit od morskog otpada prikupljenog na plaži te stvarala strune od algi koristeći biorazgradive polimere. Radionice su poticale inovativno razmišljanje o znanosti i održivosti, a rezultati su predstavljeni na društvenim mrežama udruge Jedna Mladost.


Cilj CartoonEd-a bio je razviti kreativnu e-learning platformu usmjerenu na poticanje STEM obrazovanja među mladima, razvoj digitalnih vještina kod mladih i mladih stručnjaka, podizanje svijesti o društvenoj uključenosti među mladima te promociju raznolikog europskog kulturnog nasljeđa među mladima i stručnjacima za rad s mladima. Integrirati tehnologije animacije i kreativno učenje unutar obrazovnih procesa kroz stvaranje jedinstvene inovativne metodologije koja ima za cilj maksimalno iskoristiti crtane filmove kao pedagoško sredstvo za podučavanje STEM-a.

Posjetite web stranicu projekta i saznajte više!

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.


Cilj YOU Digital Storytelling-a bio je uspostaviti i razviti transnacionalnu međusektorsku suradnju kako bi se razmjenjivalo znanje, informacije i resursi s ciljem doprinosa digitalizaciji i inovacijama u radu s mladima u vezi s metodama neformalnog obrazovanja i sudjelovanjem u aktivnom građanstvu u programima mobilnosti Erasmus+. Cilj je razviti inovativnu aplikaciju za pripovijedanje temeljenu na snimljenim video materijalima kako bi se promovirale europske vrijednosti, digitalni rad s mladima i nove ICT metodologije.

Posjetite web stranicu projekta i saznajte više.

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.


2022

Kao dio programa KA1 Youth Exchange, konačno smo otišli u Irsku nakon više od godinu dana odgoda zbog Covida! Družili smo se s tri vrlo različite grupe mladih. Fini su bili naši najbliži prijatelji i nadamo se da ćemo ih posjetiti, Irci su bili stvarno zabavni, a jedna od naših članica čak se “lažno udala” za jednog od njih, a grupa iz Liverpoola bila je puna energije i bilo nam je teško razumjeti njihov naglasak. Bilo je to ludo tjedan s preskakanjem močvara i irskim sportovima, puno smo kuhali za sebe i morali smo se tuširati hladnom vodom tijekom irskog ljeta.

YouTube Škola bio je projekt financiran od strane Grada Splita, u kojem smo organizirali niz radionica o videografiji i montaži. Tijekom radionica, grupa djece radila je na razvoju plana i scenarija prije nego što su snimili videa. Snimili su zabavne videozapise o pripremama za Erasmus putovanje u Finsku, izradi keramike, hrvatskim slatkišima na način povezan s kemijom i Cedeviti. Svi ti videozapisi mogu se pogledati na našem YouTube kanalu.

Kemija + Dizajn bio je prvi projekt koji je kasnije doveo do stvaranja Kartemije. Kroz radionice grafičkog dizajna, djeca su trebala zamisliti kako bi određeni kemijski element izgledao, bilo kao predmet ili osoba. Zatim su svoju ideju nacrtali na karticu.


2021

Umjetnost i aktivizam bio je projekt sufinanciran od strane Grada Splita. Educirali smo djecu o različitim oblicima aktivizma prije nego što su identificirali lokalni problem koji su željeli promijeniti. Također su prošli tečaj izrade prirodnih tinti i korištenja otpada kao elementa umjetničkog izraza. Na kraju su izradili naljepnice za kante za smeće koje su poticale ljude da uljepšaju svoj kvart smanjenjem i recikliranjem otpada.